Jak dostać wizę do Iranu

W trakcie pandemii Iran był zamknięty przez 20 miesięcy, potem otworzył się na 6 tygodni, aby ponownie zamknąć granice, gdy świat opanowała nowa wersja wirusa. Na szczęście ta okazała się nie taka groźna i od połowy stycznia 2022 granice są otwarte. Niemniej jednak do przekroczenia granicy trzeba być i zaszczepionym i mieć testy. To czy będą to sprawdzać na granicy to zupełnie inna bajka…

Zdobycie wizy do Iranu nie należy do najłatwiejszych i najtańszych. Wprawdzie jest irańska strona rządowa, na której jest napisane, że można aplikować online, jest formularz, trzeba załadować zdjęcie i skan paszportu. Wypełniasz, czekasz i NIC! Niestety to droga do nikąd.

Iran, wiza, jak dostać, jak załatwić , jakie dokumenty, ile kosztuje, gdzie, promesa
Photo by Anna Tis on Pexels.com

Aby otrzymać wizę turystyczną do Iranu, należy posiadać paszport ważny co najmniej 180 dni po dacie powrotu, wypełniony wniosek wizowy, aktualne zdjęcie oraz … potrzebny jest specjalny kod (promesa) generowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Iranie. Samodzielnie nie można aplikować o taki kod, tylko wyznaczone biura podróży, które mają licencję mogą aplikować. Pierwsze biuro, które znalazłam pobrało opłatę w wysokości 20€ i po 3 tygodniach czekania – NIC. Zaczęłam interweniować i po kolejnych 2 tyg. Niedźwiedź dostał ten kod, a ja nie. Pisałam maile, zero kontaktu.

Wtedy poznaliśmy Francuzów, którzy już mieli wizy. Oni skorzystali z innej firmy, która pobiera opłatę w wysokości 35€. Postanowiliśmy zaryzykować. Wypełniliśmy formularze online, zapłaciliśmy opłatę i natychmiast przyszedł mail. Potrzebny plan podróży. Jaki plan?! My zawsze jeździmy bez planu ;p Dobra powstał plan, ale początkowo nie był wystarczająco szczegółowy. Plan wycieczki musi zawierać odwiedzane miejsca, hotele w których będziemy spać oraz daty. Nawet jeśli nie zamierzasz spać w hotelach (tak jak my) musisz mieć daty i podać nazwy hoteli. Na szczęście nie trzeba robić rezerwacji. Jeśli natomiast potrzebujesz porobić rezerwacje, ta sama firma zapewnia bardzo dobre pośrednictwo. Uwaga booking.com i airbnb nie działają w Iranie!

Po wysłaniu wszystkiego, kod dostaliśmy już po 3 dniach. Wtedy należy udać się do Ambasady Iranu. Wypełniając formularz musisz podać, w której ambasadzie chcesz odebrać wizę. To nie musi być w kraju zamieszkania, my odbieraliśmy wizy w Armenii. Tam oni sprawdzą czy wszystko jest OK i dopiero wtedy płaci się za wizę. Dostajesz świstek z którym trzeba iść do banku, zapłacić a następnie z potwierdzeniem zapłaty ponownie przyjść do ambasady, gdzie zostanie wystawiona wiza. Opłata za wizę dla obywateli Polski powinna wynosić 50€, jadnak często pobierają opłatę 75€ – za wydanie wizy w trybie ekspresowym.

Nawet jeśli chcesz zostać w Iranie dłużej, zawsze aplikuj o wizę na 30 dni, innej nie dostaniesz. Taką wizę można dwukrotnie przedłużyć o kolejne 30 dni, będąc już w Iranie. Jeśli chcesz otrzymać nasz plan podróży i kontakt do sprawdzonej firmy, która aplikuje o potrzebny kod (promesę), proszę dorzuć się do naszej skarbonki.

Iran – dane kontaktowe i plan podróży

Po zapłaceniu, proszę napisz maila na pchamdoprzodu@gmail.com w temacie lub treści maila wpisz – Iran wiza Odpowiadam w ciągu 2-3 dni.

PLN 25.00

Przeczytaj równieżKategorie:Iran, Poradniki podróżnicze

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

11 replies

 1. „Samodzielnie nie można aplikować o taki kod, tylko wyznaczone biura podróży, które mają licencję mogą aplikować”

  To już jest nie aktualna informacja. Dostaliśmy wizę razem z żoną i jeszcze dwie osoby z forum motocyklowego. Kod ( promesę ) dostaliśmy w ciągu kilku dni a wizę w ciągu tygodnia.

  Jeszcze jedna uwaga: wiza jest ważna 3 miesiące od momentu wydania więc nie można aplikować zbyt wcześnie bo można nie zdążyć pojechać na wycieczkę 😉

  Pozdrawiamy

  Polubienie

  • Dziękuję za istotną informacje, czyli samodzielnie ubiegaliście się o wizę online bez pośrednika? A odbiór osobiście, czy też online?

   Polubienie

   • Oj, teraz dopiero to przeczytałem…
    Tak, ubiegaliśmy się o promesę i wizę bez pośredników, wszystko online (wiza przychodzi mailem) Po otrzymaniu promesy należy skontaktować się z ambasadą Irańską i sympatyczna Pani podpowie co należy zrobić żeby otrzymać wizę np płatność za wydanie wizy należy zrobić przelewem i tylko z konta w PKO BP bo przelewy z innych banków są blokowane.

    Polubienie

   • A mogę prosić o namiary, to uaktualnię artykuł.
    Można przesłać do mnie mailem pchamdoprzodu@gmail.com
    Z góry dziękuje 🙂

    Polubienie

 2. a ja niestety dostałem odmowę – aplikowałem 4 maja 2022 – nakazali wnioskować przez biuro podróży.

  Polubienie

 3. Możesz podać nazwy firm z których korzystaliście przy pośrednictwie wizy?
  Zarówno tej która się nie sprawdziła, jak i tej drugiej

  Polubienie

 4. Witam też dostałem odmowę przez MSZ Iranu dopiero przez Irańskie biuro podróży załatwiłem.Ktoś moze wie jak wygląda sprawa szczepień? Chcę dostać sie do Iranu przez Turcje motocyklem jestem zaszczepiony ale nie jestem pewien czy test jest potrzebny przed wjazdem.

  Polubienie

Trackbacks

 1. 5 powodów dla których warto odwiedzić Iran – Pcham do przodu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: