W tym wpisie dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o karnecie CPD (oryginalna nazwa Carnet de Passages en Douane) oraz gdzie go wyrobić szybko i tanio. Karnet to międzynarodowy dokument celny, wydawany zgodnie z postanowieniami Konwencji Celnych. Jest on wymagany w niektórych krajach Afryki i Azji, ich pełną listę poznasz w dalszej części tego wpisu. Głównym celem karnetu, jest powstrzymanie niedozwolonego eksportu używanych samochodów. Dlatego właśnie właściciel pojazdu, musi wpłacić wysoką kaucję, która jest gwarancją, że nie zostanie on sprzedany na terenie danego kraju.
Jeśli wstukasz w google hasło: karnet CPD, najprawdopodobniej wyskoczy czy strona PZM – Polskiego Związku Motoryzacji, z której dowiesz się, że karnet należy wyrobić w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Znajdziesz tam kilkustronicowy wniosek, a także tabelę opłat (umieszczona poniżej). Niestety podane tam kwoty znacznie przekraczają budżet przeciętnego Kowalskiego. Do tego dowiesz się, że na wydanie karnetu możesz czekać nawet 4 tygodnie… Na szczęście można to ogarnąć szybciej i znacznie taniej.
W których krajach potrzebny jest karnet CPD – Carnet de Passages en Douane?
AFRYKA
Benin, Botswana, Burundi, Kamerun, Centralna Republika Afryki, Czad, Komoros, Kongo, Egipt, Gambia, Ghana, Gwinea-Bissau, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kenia, Lesotho, Libia, Liberia, Malawi, Namibia, Nigeria, Rwanda, Senegal, Somalia, Południowa Afryka, Sudan, Swaziland, Tanzania, Togo, Uganda, Zambia, Zimbabwe
AMERYKA
Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Costa Rica, Kanada, Netherlands Antilles, Ekuador, Paraguay, Peru, Trinidad i Tobago, Urugwaj, Wenezuela
AZJA I BLISKI WSCHÓD
Bangladesz, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Japonia, Jemen, Jordan, Kuwejt, Liban, Malezja, Myanmar, Nepal, Oman, Pakistan, Katar, Singapur, Sri Lanka, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie
OCEANIA
Australia, Nowa Zelandia





Ile ważny jest karnet CPD? Karnet wydawany jest na 12 m-cy i w zależności, ile krajów odwiedzimy zawiera 5, 10 lub 25 kartek. POLSKI ZWIĄZEK MOTORYZACJI wydaje jedynie karnety 5 kartkowe, to znaczy, że za jednym razem możesz odwiedzić maksymalnie 5 krajów wymagających karnetu. Na każdej stronie są 3 sekcje i jest miejsce na 4 pieczątki. Przy wjeździe do kraju, w którym karnet CPD jest wymagany, podbiją nam górą, lewą część karnetu, wpiszą datę wjazdu, wyrywają dolną część strony, którą zostawiają w swojej dokumentacji. Przy wyjeździe, zostanie podbita górna, lewa sekcja – wyjazd. Tam również wpiszą datę wyjazdu z kraju i pozostawią sobie środkową część strony. Należy pilnować, aby na każdej granicy, należycie uzupełniono wszystkie rubryki i wbito pieczątki. Jeśli czegoś zabraknie, instytucja wydająca karnet może odmówić zwrotu kaucji!

Z polecenia naszych znajomych, skorzystaliśmy z firmy, która nie tylko ma dużo niższe stawki, ale robi to łatwiej i szybciej. Nasz samochód jest zarejestrowany w UK i tam wyrabialiśmy pierwszy karnet, za który zapłaciliśmy ponad £700 i £8000 kaucji, czyli około 47 tys. zł. Było dużo formalności i czekaliśmy prawie 4 tygodnie. Na zwrot kaucji, też czekaliśmy wyjątkowo długo. Polecone nam biuro załatwiło wszystko w ciągu 5 dni za 3 krotnie niższą cenę! Jak to mówią, mądry Polak po szkodzie!!!
Wszystkie dokumenty przesyła się mailowo, a karnet można odebrać osobiście lub może zostać przesłany firmą kurierską. Co więcej bez problemu przedłużają karnet o 12 m-cy, jeśli jest taka potrzeba. Nasz PZM robi to niechętnie i przedłuża maksymalnie o 3 m-ce. Przy dalszych trasach, rok czasu może nie wystarczyć, aby dojechać do obranego celu i zdążyć powrócić do kraju przed upływem 12 m-cy. Gdy nie oddamy karnetu na czas, przepadnie wpłacona kaucja, a to przecież nie mała kwota!
Za te cenne informacje postawiliśmy naszym znajomym wino. Jeśli i ty chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, proszę dorzuć się do naszej skarbonki, a wyślemy ci dane kontaktowe firmy, szczegółowe instrukcje oraz maila do najsympatyczniejszej pani pracującej w tym biurze.