Grecja na Dziko – przepisy kontra rzeczywistość + miejscówki z pinezkami

Prawo zabrania spania na dziko w Grecji, a jak jest w rzeczywistości? Zacznijmy od tego, czy da się znaleźć takie miejsca, w kraju tak małym i tak popularnym jak Grecja? Odpowiedź na to pytanie, brzmi tak. Można takie miejsca znaleźć, śmiem nawet powiedzieć, że jest ich całkiem sporo.

Grecja, spanie na dziko, miejscówki z pinezkami, jak znale miejsce do spania za darmo
Spokojne miejsce na wydmach, niedaleko Salonik.

Nasze doświadczenia i naszych znajomych są bardzo pozytywne. Nikt się nigdzie nie przyczepił, nie robił grymasów, wręcz przeciwnie wielokrotnie spotkaliśmy się z życzliwością miejscowej ludności, czy lokalnych turystów, którzy sami chętni korzystają z tego typu turystyki. Ba! Znaleźliśmy w Grecji plaże, z dzikimi kampingami, gdzie lokalsi pobudowali sobie szałasy, czy postawili budy kempingowe, na zasadzie samowolki.

Grecja, spanie na dziko, miejscówki z pinezkami, jak znale miejsce do spania za darmo
Dziki camping na jednej z plaż.

W kilku miejscach widziała nas policja i zupełnie nas zignorowali. Spaliśmy nawet na parkingu w centrum Aten. Nie polecamy tego typu noclegu, ale bardzo chcieliśmy pozwiedzać miasto. Nie udało się nam znaleźć nic na obrzeżach miasta, pojechaliśmy więc na wskazane przez innych dzikusów miejsce, na Górze Likavitos w samym środku miasta. Zanim zdążyliśmy rozbić namiot, przyjechało 4 policjantów na motorach. Niestety my nie możemy schować się w vanie i udawać, że nas nie ma. Nie mając innego wyjścia, wyszłam naprzeciw policjantom i spytałam, czy możemy w tym miejscu zostać na noc. Byli nieco zaskoczeni, tłumaczyli, że tu bywa w nocy głośno, ale jeśli chcemy to czemu nie. Okazało się, że oni nie przyjechali nas pogonić, tylko zrobić sobie przerwę na lunch, a miejsce które znaleźliśmy pod drzewami, było do tego idealne. Na drugi dzień przyjechała kolejna zmiana policjantów, najpierw widząc Złomka spytali czy jesteśmy gotowi na wojnę? Potem czy mogą sobie zrobić zdjęcia? 🙂 A na koniec powiedzieli, żebyśmy byli ostrożni, bo zdarzają się kradzieże. O kradzieżach na innych parkingach w Atenach i okolicach, czytałam na apkach, warto mieć to na uwadze.

Grecja, spanie na dziko, miejscówki z pinezkami, jak znale miejsce do spania za darmo
Jedna z plaż niedaleko Aten.

Doszły mnie jednak słuchy, że zdarzają się mandaty i to podobno niemałe. Całkiem niedawno w jednym miejscu, gdzieś na plaży wszyscy dostali po 300€. Zarówno my, jak i nasi znajomi byliśmy przed lub po sezonie i myślę, że w tym tkwi sedno. Istotne też jest, gdzie zatrzymujemy się na noc. Jeśli to jest bardzo popularna plaża, gdzie w lecie przybywają tłumy, nie jest to odpowiednie miejsce do biwakowania. Z naszego doświadczenia wynika też, że nie można nadużywać gościnności. Jeśli gdzieś zabawimy noc czy dwie, raczej nikomu to nie będzie przeszkadzać. Jeśli rozwalimy się z całym kramem na dwa tygodnie, kogoś może zacząć to drażnić. Jeśli na plaży jest bar, idź kup choć jedno piwo, czy lody dla dzieci. Jeśli ktoś chciałby zawiadomić policję, najszybciej będzie to właściciel takiego baru…

Grecja, spanie na dziko, miejscówki z pinezkami, jak znale miejsce do spania za darmo
Są plaże na których nie będziesz sam, ale i tak jest fajnie.

Nie bez znaczenia jest też rejon Grecji, do którego pojedziemy. Z naszych obserwacji wynika, że najłatwiej było znaleźć fajne miejsca, na wschodnim wybrzeżu, a półwysep Chalkidiki stworzony jest wręcz do spania na dziko. Jeśli masz to szczęście i posiadasz pojazd z napędem 4×4, to po prostu strzał w 10. Tu można znaleźć małe zatoczki, gdzie będziesz zupełnie sam dzień i noc (to przed i po sezonie), w sezonie – w dzień pojawią się nieliczni plażowicze, ale w nocy raczej na pewno będziesz sam.

Grecja, spanie na dziko, miejscówki z pinezkami, jak znale miejsce do spania za darmo
Można znaleźć miejsca na wyłączność.

W Grecji nie ma też problemu z nabieraniem wody, jest ogólnie dostępna i bezpłatna na praktycznie każdej stacji. Poza tym, w terenach górskich (czytaj prawie cała Grecja), są źródła, w których można nabrać smaczną i zdrową wodę. Na temat wody szarej nie będę się wypowiadać, bo my takowego zbiornika nie posiadamy. Myślę, że bezproblemowo można dokonać serwisu na licznych campingach, które rozsiane są po całym kraju.

Grecja, spanie na dziko, miejscówki z pinezkami, jak znale miejsce do spania za darmo
Jest też wiele pięknych miejsc w górach i nad jeziorami, Jez. Trichonida.

Po przykrych doświadczeniach w Chorwacji, bardzo obawialiśmy się spania na dziko w Grecji. Jednakże od pierwszej do ostatniej nocy spało się nam bezstresowo i całkiem sympatycznie. Jedyna rzecz z jaką mieliśmy problem, to kiepski zasięg. W wielu miejscach nie ma w ogóle zasięgu, lub jest bardzo słaby. W kilku miejscach dokuczały nam komary, ale to nic w porównaniu z meszkami, które prawie zżarły nas żywcem na jednej z plaż niedaleko Salonik. Cóż takie uroki, biwakowania w dziczy.

Jeśli chcesz otrzymać pinezki do sprawdzonych miejscówek w Grecji, proszę wrzuć coś do naszej skarbonki. Czas i pieniądze, które zaoszczędzisz na szukaniu dobrych miejsc – BEZCENNE! Podane miejsca obejmują zarówno miejscówki do spania, jaki i ciekawe, darmowe atrakcje.

Grecja pinezki – zapłać przez PayPal

Po opłaceniu opłaty proszę wyślij maila na pchamdoprzodu@gmail.com z podaniem nazwy kraju z którego chcesz otrzymać pinezki. Czasem jesteśmy bez internetu. Proszę o cierpliwość.

PLN 25.00Kategorie:Grecja, Na dziko, Podróże małe i duże

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: